Committees

Committee Members

Organizing Committee

  • Takuo Sugano (Toyo Univ), Honorary Member
  • Dae-Mann Kim (POSTECH/NCNT), Honorary Member
  • Yasuhiko Arakawa (Univ. of Tokyo)
  • Supriyo Bandyopadhyay (Virginia Commonwealth Univ.)
  • Guozhong Cao (Univ. of Washington)
  • Jinyong Chung (POSTECH)
  • Toshio Fukuda (Nagoya Univ)
  • Chennupati Jagadishi (The Australian National Univ.)
  • Yoon-Ha Jeong (POSTECH)
  • Ki Bum Kim (Seoul National Univ.)
  • Juin J. Liou (Univ. of Central Florida)
  • Meyya Meyyappan (NASA, AMES Research Center)
  • Yoshio Nishi (Stanford Univ.)
  • Chan Gyeong Park (POSTECH)
  • Yoon-Soo Park (Rensselaer Polytechnic Institute)
  • Jimmy Xu (Brown Univ.)
  • Cary Yang (Santa Clara Univ.)

Steering Committee

  • Y. Arakawa (The Univ. of Tokyo), Chair
  • C. Jagadish (The Australian National Univ.), Co-Chair
  • Yoon-Ha Jeong (Pohang Univ. of Science and Technol.) , Co-Chair
  • Y. Nishi (Stanford Univ.), Co-Chair
  • N. Yokoyama (Fujitsu), Vice-Chair
  • S. Fujita (Kyoto Univ.) , Vice-Chair
  • T. Someya (The Univ. of Tokyo) , Secretary
  • T. Arakawa (Yokohama Ntl. Univ.)
  • M. Ezaki (Toshiba)
  • S. Iwamoto (The Univ. of Tokyo)
  • K. Shinoda (Hitachi)
  • Y. Tomomura (Sharp)
  • K. Uno (Wakayama Univ.)
  • T. Yamamoto (Fujitsu)

Program Committee

  • Y. Hirayama (Tohoku Univ.), Chair
  • T. Hiramoto (The Univ. of Tokyo), Vice-Chair
  • E. Yoon (Seoul National Univ.), Vice-Chair
  • A. Fujiwara (NTT), Secretary

Subcommittees

  1. Growth and processing technology for nanoelectronics and photonics
    • H. Yamaguchi (NTT), subcommittee chair
    • E. Y. Chang (National Chao Tung Univ.)
    • Y. Homma (Tokyo Science Univ.)
    • K. Matsumoto (Osaka Univ.)
    • Y. Miyamoto (Tokyo Tech)
    • J. Motohisa (Hokkaido Univ.)
    • H. Riechart (PDI)
    • M. Tabe (Shizuoka Univ.)
    • K. Yamaguchi (The Univ. of Electro-Communications)
  2. CMOS and related nano-technology
    • S. Takagi (The Univ. of Tokyo), subcommittee chair
    • Y. Awano (Fujitsu)
    • T. Hiramoto (The Univ. of Tokyo)
    • D. W. Kim (Samsung electronics)
    • J. Koga (Toshiba)
    • B. G. Park (Seoul National Univ.)
    • K. Sakamoto (AIST)
    • H. Tsuchiya (Kobe Univ.)
    • P. Ye (Purdue Univ.)
  3. Quantum devices and physics (K. Hirakawa)
    • K. Hirakawa (The Univ. of Tokyo), subcommittee chair
    • S.W. Hwang (Korea Univ.)
    • T. Fujisawa (NTT)
    • R. Haug (Univ. of Hannover)
    • K. Ishibashi (Riken)
    • S. Muto (Hokkaido Univ.)
    • S. Sasa (Osaka Inst. of Technol.)
    • R. M. Westervelt (Harvard Univ.)
  4. Nano-photonics and optical devices
    • S. Noda (Kyoto Univ.), subcommittee chair
    • T. Baba (Yokohama National Univ.)
    • T. Ishihara (Tohoku Univ.)
    • N. Nishiyama (Tokyo Inst. of Technol.)
    • J. Takahara (Osaka Univ.)
    • K. Yamada (NTT)
  5. Molecular electronics and bio devices
    • K. Kudo (Chiba University), subcommittee chair
    • A. Hierlemann (ETH)
    • M. Iwamoto (Tokyo Tech)
    • J. Jang (Kyung Hee Univ.)
    • H. Kaji (Kyoto Univ.)
    • T. Minakata (Asahi Kasei Co.)
    • Y. Miyahara (The Univ. of Tokyo)
    • Y. Ohmori (Osaka Univ.)
    • O.-Y.Zhong-can (Academia Sinica & Tinghua Univ.)
  6. Nano magnetic materials and spin devices
    • K. Ando (AIST), subcommittee chair
    • Y. K. Kim (Korea Univ.)
    • Y. Ohno (Tohoku Univ.)
    • T. Ono (Kyoto Univ.)
    • W. V. Roy (IMEC)
    • Y. Suzuki (Osaka Univ.)
    • A. Tanaka (Fujitsu)
    • H. Tanaka (Osaka Univ.)
    • M. Tanaka (The Univ. of Tokyo)
  7. Nanomechanics, nanoprobing and applications
    • T. Ono (Tohoku University), subcommittee chair
    • S. Akita (Osaka Prefecture Univ.)
    • Y. Isono (Ritsumeikan Univ.)
    • J. H. Kim (Korea Institute of Machinery and Materials)
    • X. X. Li (Shanghai Institute of Microsystem and Information Technology)
    • A. Itakura (NIMS)
    • O. Paul (Univ. of Freiburg)
    • H. Yamada (Kyoto Univ.)
  8. GaN-related semiconductors and devices
    • H. Amano (Meijo Univ.), subcommittee chair
    • B. Daudin (CEA)
    • J. Han (Yale Univ.)
    • Y. Ishitani (Chiba Univ.)
    • A. Kikuchi (Sophia Univ.)
    • Y. Koide (NIMS)
    • G. Shangjr (National Tsing Hua Univ.)
    • J. Shim (Hanynag Univ.)
    • G. Zhang (Peking Univ.)
  9. Oxide semiconductors and nanomaterials
    • M. Kawasaki (Tohoku Univ.), subcommittee chair
    • D. P. Norton (Univ. of Florida)
    • H. Tabata (The Univ. of Tokyo)
    • G. C. Yi (POSTEC)
    • M. Zacharias (Albert Ludwigs Univ. Freiburg)
Today:1/Yesterday:0/Total:9036

Last-modified: 2008-09-11 (Thu) 08:21:43 (3380d)